ГАЛЕРИЯ ИКОНИ

Икона
 

Биография на новопреставилия се митрополит ИЛАРИОН

28 октомври 2009 12:12, Българска Патриаршия
Доростолски митрополитг ИЛАРИОН

Доростолският митрополит Иларион (в света Димитър Драганов Цонев) е роден на 12 януари 1913 г. в град Елена. Баща му е убит в Първата световна война. По майчина линия е родственик на Иларион Макариополски. Основно и прогимназиално образование получава в родния си град. През есента на 1927 г. е приет за ученик в Софийската духовна семинария, която завършва през 1933 г. През месец септември същата година е приет за студент в Богословския факултет при Софийския университет “Св. Климент Охридски”, който завършва през 1937 г.

На 4 септември 1938 г. в Дряновския манастир е постриган в монашество с името Иларион от Великотърновския митрополит Софроний. На 21 ноември е ръкоположен в йеродяконски чин във варненския храм “Св. Архангел Михаил” от Пловдивския митрополит Кирил. На 1 ноември 1941 г. в семинарския храм “Св. Йоан Рилски” е ръкоположен за йеромонах от Софийския митрополит Стефан.

Изпълнява с усърдие всички послушания, които Българската православна църква му възлага: помощник-секретар, а по-късно и учител-възпитател в Софийската духовна семинария. От 1944 г. е назначен за протосингел на Великотърновската митрополия, която длъжност изпълнява до 30 септември 1957 г. На 5 декември 1947 г. по решение на Св. Синод е възведен в архимандритско достойнство от Великотърновския митрополит Софроний. От 1 октомври 1957 г. до 15 август 1964 г. той е инспектор в Духовната академия “Св. Климент Охридски” в София, а от 16 август 1964 г. до 31 март 1965 г. е игумен на Троянската света обител. От 1 април 1965 до 31 юли 1972 г. архимандрит Иларион е началник на Културно-просветния отдел, а по-късно и на Богослужебния и за Духовен надзор отдели при Св. Синод. От 1 август 1972 г. е назначен за игумен на Бачковския манастир, който пост заема до 1981 г.

На 21 януари 1973 г. в пловдивския митрополитски храм “Св. Марина” е хиротонисан в епископски сан с титлата “Траянополски”. От 1981 г. до 1990 г. последователно заема длъжностите: председател на църковното настоятелство при ПКСХП “Св. Александър Невски”, директор на Църковно-историческия и археологически музей при Българската патриаршия, игумен на Троянския манастир, викарий на Варненския и Преславски митрополит Йосиф, патриаршески викарий и завеждащ Богослужебния и за Духовен надзор отдели при Св. Синод. От 1990 г. до началото на 1992 г. е викарий на Великотърновския митрополит Стефан, а по-късно, поради напредналата възраст на митрополит Стефан, е и управляващ Великотърновска епархия.

От 1 февруари 1994 г. епископ Иларион е патриаршески викарий в София. Автор е на множество стихосбирки, разкази и книги от църковно-исторически и нравствено-богословски характер.

На 7 октомври 2003 г. епископ Иларион е избран от клира и народа, а на 12 октомври е канонично утвърден от Св. Синод за митрополит на Доростолска епархия и на 19 октомври е тържествено въдворен в богохранимата си епархия.

На 28 май 2009 г. с указ на президента на Р България митрополит Иларион Доростолски беше награден с орден “Св. Кирил и Методий” и огърлие за особено значимите му заслуги в развитието и издигането ролята на богословското образование и наука в България.

Озвучаване: Владислав Трифонов

Аудио

М-т Иларион

« предишна новинаследваща новина »