ГАЛЕРИЯ ИКОНИ

Икона
 

Биография на Левкийски епископ Павел

18 януари 2010 18:40, Българска Патриаршия
Левкийски еп. Павел

Светското име на епископ Павел е Павлин Иванов Петров. Роден е на 12 юли 1957 г. в гр. Левски. Средното си образование получава в гр. Тетевен и Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски”. През 1984 г. е приет за студент в Духовната академия „Св. Климент Охридски” в София, която завършва през 1989 година.

По време на обучението си там, на 22 февруари 1986 г. в Черепишкия манастир „Успение Богородично” е постриган в монашество с името Павел от тогавашния ректор на Софийската духовна семинария Браницки еп. Герасим и под духовното старчество на тогавашния игумен на Бачковския манастир архим. Галактион (сега Старозагорски митрополит).

На 11 март 1986 г. във врачанския храм „Св. ап. Петър и Павел” е ръкоположен в йеродяконски чин от Врачанския митрополит Калиник.

На 21 май 1986 г. във врачанския храм „Св. Константин и Елена” митрополит Калиник го ръкополага за йеромонах.

От 1 декември 1986 г. йеромонах Павел е назначен за ефимерий в храм „Св. Климент Охридски” при Софийската духовна семинария в Черепиш, какъвто остава до месец декември 1987 година. От декември 1987 г. до септември 1989 г. той е протосингел на Врачанска митрополия. На 11 март 1989 г. по решение на Светия Синод е възведен в архимандритско достойнство във врачанския храм „Св. ап. Петър и Павел” от Врачанския митрополит Калиник.

От септември 1989 г. е изпратен на богословска специализация в Московската духовна академия, където остава до 1991 година.

Завръща се в родината и от месец септември с. г. до месец декември 1992 г. отново е ефимерий и преподавател в Софийската духовна семинария.

На 20 декември 1992 г. в храм „Св. Параскева” в гр. Плевен е хиротонисан в епископски сан с титлата „Тивериополски” от Неврокопския митрополит Пимен. По решение на Всеправославния събор от 30 септември до 1 октомври 1998 г. в София на епископ Павел е дадена титлата „Левкийски” и е приет в канонично общение.

От месец декември 1998 г. до 1 март 2000 г. епископ Павел е викарий на Варненския и Великопреславски митрополит Кирил, а от 1 март 2000 г. до 1 юли 2002 г. е председател на църковното настоятелство при ПКСХП „Св. Александър Невски”. От 1 юли 2002 г. той е „епископ на разположение" на Светия Синод.

Текст и снимка: Борис Цацов
Озвучаване: Владислав Трифонов

Снимки

Левкийски еп. Павел

Аудио

Биография на Левкийски епископ Павел

« предишна новинаследваща новина »