ГАЛЕРИЯ ИКОНИ

Икона
 

Изпълва се една година от кончината на Деволски епископ Теодосий

03 януари 2018 11:20, Българска Патриаршия
Деволски епископ Теодосий

Днес се изпълва една година от кончината на Деволския епископ Теодосий.

Епископ Теодосий е роден на 9.11.1934 г. в с. Драгижево, Великотърновско. Приема монашество на 3.12.1955 г. в Троянския манастир. Завършил е Духовна семинария. Ръкоположен е за йеродякон на 8.1.1956 г., а за йеромонах - на 21.9.1962 г. Възведен е в архимандритско достойнство на 27.7.1967 г. По решение на Св. Синод от 01.7.1988 г. е назначен за ефимерий при храм "Св. Климент Охридски" при Софийската духовна семинария на гара Черепиш.

През годините епископ Теодосий е приемал различни послушания - като игумен, протосингел, ефимерий и др.

По време на разкола е хиротонисан за епископ на 19.2.1997 г. от алтернативния синод. На Всеправославния събор, провел се в София през 1998 г., и по решение на Св. Синод от 5.10.1998 г. е приет по крайно снизхождение за служение в епископската степен, и определен да бъде на разположение на Св. Синод, приема послушанието викарий на Врачанския митрополит, но не встъпва в тази длъжност.

Деволски епископ Теодосий участва и в избора на нов пловдивски митрополит, като е избран от епархийските избиратели за един от двамата кандидати за избор на пловдивски митрополит.

В периода 1998 – 2008 г. изпълнява различни послушания, като епископ на разположение на Св. Синод, като редовно служи в храм-паметника „Св. Александър Невски”, Бачковската св. обител, храма-подворие на Румънската патриаршия у нас и на други места в страната.

От 1.06.2008 г. е назначен за игумен на Троянската ставропигиална св. обител, такъв е до 1.02.2011 г. От същата дата е назначен за епископ на разположение на Св. Синод и остава такъв до кончината си.

Опелото бе отслужено в родното му село Драгижево, Великотърновско,

« предишна новинаследваща новина »