ГАЛЕРИЯ ИКОНИ

Икона
 

Биография на Белоградчишки епископ Поликарп

08 януари 2018 09:06, Българска Патриаршия
Белоградчишки епископ Поликарп

Белоградчишкият епископ Поликарп (Петър) Трендафилов Петров е роден на 21.09.1978 г. в гр. Кюстендил.

През 1994 г. се записва в СДС „Св. Йоан Рилски“.

Приема монашески постриг на 23.11.1996 г. в Клисурския манастир „Св. св. Кирил и Методий“.

На 02.03.1997 г. е ръкоположен за йеродякон.

На 27.07.1999 г. е ръкоположен за йеромонах.

След богословската си специализация е назначен за игумен на новоизграждащия се Руенски манастир „Св. Йоан Рилски“, край с. Скрино, какъвто остава до 2008 г. От същата година е назначен от Видинския митрополит Дометиан за председател на катедралния храм „Св. вмчк Димитър“, гр. Видин, и на 21.11. е възведен в архимандритско достойнство.

Изпълнява различни послушания и длъжности в епархията.

По решение на Св. Синод на 27.07.2014 г. е хиротонисан за епископ с титлата Белоградчишки в Лопушанския манастир „Св. Йоан Предтеча“ и назначен за Викарен епископ на Видинския митрополит.

Тази длъжност заема до кончината на митрополит Дометиан, след което, от 20 септември 2017 година, е назначен за трети викарий на Пловдивския митрополит и ректор на Православната духовна академия „Св. св. Кирил и Методий“ в Пловдив.

« предишна новинаследваща новина »